Korduma kippuvad küsimused
- Milline on Eestis oodatav ilm sel aastaajal? Kas sajab vihma? Niiske?
Augustis võib ilm olla kuum, kuid loodetavasti mitte nii ekstreemne kui Kesk- ja Lääne-Euroopas.
Näiteks 2023. aasta augusti alguses oli see umbes 20-22 kraadi ja aeg-ajalt sadas hoovihma. Või näiteks esimese Eesti ultratriatloni ajal oli ilm õhutemperatuuri poolest hea, kuid väga muutlik ning kahel viimasel päeval oli meil ka korralikult vihma ja äikest. Kõige täpsema ilmaennustuse leiate sellelt lehelt (https://www.ilmateenistus.ee/?lang=en).
Siit saate aimu, millised olid eelmistel aastatel augusti keskmised päevased temperatuurid ja sademed. Minu enda kogemus ütleb, et augusti esimesel poolel on Eestis tavaliselt mõnus suvi ja augusti teises pooles hakkab ilm tasapisi sügise poole muutuma.
Aga jah, ilma poolest on kõik variandid võimalikud ja sa pead olema valmis igaks ilmaks. - Kas ma pean kaasa võtma võistlusriided/-vahendid vihma, külma, kuumuse, niiskuse jaoks?
Jah, nii nagu mujalgi Euroopas, võib ka Eestis ilm olla muutlik, eriti arvestades võistlus kestab mitu päeva järjest. Võistluse ajal võib olla kuum, tuuline ja vihmane. Nii et riiete osas tuleb olla kõigeks valmis. - See on meie esimene kord Eestis. Oleksin väga tänulik abi eest lennujaamast võistluspaika reisimisel.
Loomulikult teeme kõik, et aidata. Lihtsalt andke meile sellest eelnevalt teada. - Mis on võistluse täpne aadress?
Race center is located: Sõpruse 16, Vinni, 46601 Lääne-Viru maakond, Eesti. - Mis on parim lennujaam võistluse lähedal?
Eestis on ainult üks suurem rahvusvaheliste lendudega lennujaam - Tallinna Lennujaam.
Võistluskeskus asub lennujaamast ca 100 km kaugusel. - Kas hostelis või võistluse lähedal on wifi? Pistikupesa?
Kuna Eestis (nagu ka mujal maailmas) on internetiühendus suures osas üle läinud mobiiltelefonidesse, puudub võistluskeskuses hea leviga avalik ja tasuta WiFi-ühendus. Kui olete pärit Euroopa Liidust, ei ole mobiilne internet tõenäoliselt väga kallis. Kui aga tulete väljastpoolt ELi ja mobiilse interneti teenus on teie jaoks väga kulukas, saate mõistliku hinnaga internetiühenduse saamiseks osta ettemakstud SIM-kaardi (teenusepakkujaga pole lepingut vaja) kohalikust poest või lennujaamast. Jah, võistluskeskuses on pistikupesad. - Kas võistlus toimub IUTA maailmakarikasarja raames? Kuidas on korraldatud ajavõtt?
Jah, võistlus on osa IUTA maailmakarikasarjast. See tähendab, et radasid mõõdab kolmas isik, kellel on selleks pädevus, ajavõtt on elektrooniline ning dopingukontroll peab olema tagatud - sh kõik maailmarekordiomanikud peavad läbima dopinguproovi. - Kas jooksurada on valgustatud?
Jah, jooksurada on valgustatud. Samal ajal eelistasid mõned katkematu formaadi võistlejad esimesel Eesti ultratriatlonil öösel kanda ka peavalgustust. - Kas võistlusel on mõni vabatahtlik, kes oskab inglise keelt?
Jah, kindlasti.
Eestis on võimalik inglise keelega hästi läbi saada - paljud inimesed oskavad inglise keelt rääkida ja sellest aru saada (eriti nooremad inimesed). - Kas seal on väli WC-d?
Võistluskeskuses on tualetid ja raja kõrvale paneme ka lisaks teisaldatavad tualetid. - Kas bassein on soojendusega?
Jah. Ujumine toimub siseujulas. - Kas seal on toidupood, linn võistluskeskuse lähedal?
Üks toidupood asub võistluskeskusest 200-300 meetri kaugusel. Lisaks asub suurem linn (nimega Rakvere) võistluskeskusest vähem kui 10 km kaugusel. - Kas osalustasu sees on võistleja toitlustus? Kui jah, siis kui palju maksab toitlustus võistlejat abistavale meeskonnakaaslasele?
Pakume sportlasele VÕISTLUSE AJAL 3 toidukorda päevas. 3 söögikorda päevas meeskonnaliikmele maksab ca 17-18 eurot inimese kohta. Toitlustust pakub võistluskeskuses asuv kohvik. - Kas võistlusel kohapeal on massöör?
See sõltub osalejate arvust ja vajadustest ja soovidest. Näiteks esimese ürituse ajal soovis massaažiteenust tellida vaid üks sportlane. Temale edastasime aegsasti massööri kontaktid ja abistasime suhtlemisel. Seega kindlasti jagame osalejatega vajalikke kontakte ning aitame leida inimese, kes on valmis seda teenust sportlasele sobival ajal osutama. - Kas võistlusel on jalgrattamehaanik?
See sõltub osalejate arvust ja vajadustest, kas rattamehaanik on kogu aeg kohapeal. Kuna rattamehaaniku tellimine koos kõigi vajalike tööriistade ja varuosadega võistluspaika päevi ja isegi nädalaid kestvateks võistlusteks on väga kallis, ei pakuta seda teenust tavaliselt ultratriatloni võistlustel kohapeal. Ja kui korraldaja reklaamib, et jalgrattamehaanik on saadaval, tähendab see kõigepealt seda, et vajadusel leitakse see inimene või tellitakse teenus tasu eest lähedal asuvast jalgrattatöökojast.
Samas kindlasti jagame enne võistlust vajalikke kontakte ja infot, kust ja kuidas rattaprobleemidele lahendust leida. Kui ratas vajab hooldust (nt pärast vihmaga sõitmist), saame selle hoolduse korraldada ja/või anda kogu vajaliku teabe. Jalgrataste hooldusteenus oleks vastavalt jalgrattapoe hinnakirjale.
Mul on alati olnud oma tugimeeskonnas inimene, kes teab, kuidas lahendada lihtsamaid ja põhilisi rattaprobleeme (sealhulgas vahetada katkised rehvid), mis ei vaja uusi rattaosi ega konkreetse rattamargi põhiseid osi. Seetõttu võib minu tugimeeskond olla abiks ka teistele. Kui aga rattarike on tõsisem, selle lahendamine võtaks niikuinii kauem aega ja nõuaks spetsiaalseid tööriistu, siis saab sportlane abi rattapoest ca 10-12 minuti kaugusel autoga. Vajadusel aitame korraldada transpordi poodi ja tagasi.
Minu kogemuse kohaselt tekivad rattaga tõsisemad probleemid siis, kui sportlane kukub rattaga või ratas lakkab töötamast, kuna rattamehaanik pole seda regulaarselt hooldanud ja kontrollinud.
Oluline on, et sportlasel oleks võistlusele tulles kaasas töökorras jalgratas, mida rattamehaanik on enne võistlust kontrollinud ja hooldanud. Enne tähtsat võistlust lasen ratta alati täielikult hooldada (sh kesk- ja rattalaagrid üle kontrollida ja määrida), kassett, kett ja pidurikettad uutega asendada. Mul on alati uhiuued rehvid ratastele pandud (isegi kui vanad veel töötavad - võtan need varuosadena kaasa). Kasutan seda ise ja julgen soovitada Continental GrandPrix rehve. Kasutasin neid rehve ka endale korraldatud väljakutsetel (st 20-, 40- ja 60-kordselt päevas ultratriatlonil Kanaari saartel) - ja mul ei olnud ühtegi rehvi purunemist.
Elektriliste käiguvahetajate puhul vahetan alati vanad puldi akud uute vastu ja olen varusatud täielikult laetud varuakuga.
Kui sportlane kasutab rattal elektrilisi käiguvahetajaid, tuleb arvestada võimalusega, et tehnika võib lakata töötamast. Samuti tuleb arvestada, et lähimast jalgrattapoest ei pruugi leida konkreetset käiguvahetaja marki. Sageli müüb rattapood ühte kaubamärki (nt shimano või sram) ja nende osad ei pruugi igas poes saadaval olla. Pealegi, kui (elektriliste) käiguvahetajaga midagi juhtub, on selle asendamine jalgrattal niikuinii aeganõudev töö, vaja võib minna spetsiaalseid tööriistu ja töötingimusi. Nii et see ei ole kiire lahendus.
Sarnase probleemiga pidin tegelema ka 60x ultratriatloni ajal, kui 14. päeval oli mul autoga kokkupõrge, mille tagajärjel sai pöördumatult kahjustada ratas ise ja elektriline käiguvahetaja. Võistluspaigas (Fuerteventura, Kanaari saared) ei leidnud ma Sram käiguvahetaja osade edasimüüjat ega spetsiaalselt Sram pidurisüsteemi õlitamiseks mõeldud tööriista. Seega pidin sõitma 7 päeva laenatud rattaga, mis mulle positsiooni poolest ei sobinud, kuni vajalikud osad ja tööriistad Eesti Hawaii rattapoest minuni toimetati.
Olukorras, kus sportlase eesmärk võistlusel on saavutada parim isiklik või maailmarekord, tasub kindlasti kaaluda võimalust tulla võistlusele varurattaga, eriti juhul, kui võistlus kestab päevi või nädalaid. - Kui jõuame lennujaama, siis millised on võimalused võistluspaika reisimiseks?
Selleks on mitmeid viise. Tallinnast Rakveresse pääseb rongiga Tallinna lennujaama lähedalt. Kohtume teiega Rakveres ja toome teid Vinni juurde. Rongipileteid saab vaadata umbes paar nädalat ette siit: vali lähtepunktiks "Ülemiste" ja sihtkohaks "Rakvere". Ülemiste rongipeatuse leiate lennujaamast lihtsalt Google Mapsi kasutades. Linnaliin liigub lennujaamast Ülemiste kesklinna (kus asub rongijaam).
Alternatiivne võimalus on kasutada bussi. Selleks tuleb sõita linnaliiniga lennujaamast Tallinna bussijaama. Bussipileteid saab osta (https://www.tpilet.ee/en/?departureStop=tallinn&destinationStop=rakvere "siit"). Vali sihtkohaks "Tallinna bussijaam" ja sihtkohaks "Rakvere bussijaam". Anna meile teada, mis kell buss Rakveresse saabub ja keegi tuleb sulle vastu.
Kas seal on ka UBER või LYFT?
Eestis tasub kasutada BOLT-i, mis pakub nii sõite kui ka võimalust autot ise kasutada (samuti muid teenuseid nagu elektrilised tõukerattad ning valmistoidu ja toidukaupade kohaletoimetamine). Näiteks on võimalik lennujaamast võtta auto ja sõita sellega võistluskeskusesse. Kui BOLT ei luba autot Vinnisse (liiga väike koht) jätta, siis peale saabumist saate sellega sõita Rakveresse ja jätta auto sinna ning me saame teid oma autoga võistluskeskusesse tagasi tuua. Bolti autode puhul ei oska ma öelda, kas ja millised sõidukid mahutavad rattakasti. Bolti kaudu autoga sõites veendu enne sõitu, et seda on võimalik Rakveresse jätta. Lae oma telefoni alla Bolti äpp ja saad sealt juba palju infot. - Kas FORM kaitseprillid või Engo prillid on lubatud? Jah.
- Kas pakute ujumismütsi või peaksin kaasa võtma oma ujumismütsi? Jah, me pakume. Korraldaja ujumismütsi kasutamine on kohustuslik. Kuid kui plaanite enne võistlust ise basseinis ujuda, võtke see endaga kaasa.
- Kas on inimene, kes loeb ujumisel mu ringe või peaksin sõltuma oma kellast või meeskonnast? Jah, kohtunikud loevad ujumisringe. Ja ainult kohtunik on see, kes ütleb, kui nõutud distants on ujutud.
- Sooviksin teada täpset aadressi, kust leian lähima rattapoe ja toidupoe? Lähim rattapood - Poe nimi (leitav Google Mapsist): Rattabaas. Aadress: Lai 12, Rakvere 44308, Eesti; e-post: rattabaas@gmail.com; telefon: +3723222030. Kauplus on avatud esmaspäevast reedeni 9-18 ja laupäeval 10-15.
Lähim toidupood - kohe võistluskeskuse kõrval (sisuliselt üle tänava). Aadress: Vinni, 46601 Lääne-Viru maakond. Avatud iga päev kell 9–21. - Kas on OK, kui jooksuosas saadab abistaja mind joostes?
Öösel ei ole jooksmise ajal kaasas jooksmine keelatud. Saatjal on keelatud saatmise ajal üle anda toitu, jooki, riideid või muid asju. Erandiks üleandmisel on korraldaja poolt määratud tsoon. Esimene sportlane jooksurajal võib ohutuse tagamiseks olla pidevalt saatjaga, kuni jooksurajaga liitub teine sportlane. Viimane sportlane jooksurajal võib ohutuse tagamiseks olla saatjaga pidevalt kuni jooksu lõpuni. Jooksu ajal on toetajal lubatud joosta oma sportlase kõrval või taga, mitte ees. Lisateavet leiate reeglite lehelt. - Kas ujumise ajal on okei kasutada neopreenpükse või samaväärseid?
Jah. Neopreenist ujumispüksid on lubatud. - Kas ma saan kasutada sellist väikest kõlarit nagu see 39g https://www.noxgear.com/39g?
See on lubatud jooksurajal ja abistajate telkide vahetusläheduses, ohutuse kaalutlustel ei ole see lubatud rattasõidu ajal. - Kas ma saan oma telefoni jooksmise või jalgrattasõidu ajal kaasas kanda?
Jooksurajal on lubatud kasutada telefone, kuid ohutuse kaalutlustel ei ole see lubatud rattasõidu ajal. Telefon võib rattasõidu ajal teiega kaasas olla, kuid seda ei tohi kasutada sõidu ajal helistamiseks, muusika kuulamiseks ega tugimeeskonnaga suhtlemiseks. - Kas ma võin kõrvaklappe kanda ainult 1 kõrvas?
See on lubatud jooksurajal, kuid ohutuse huvides ei ole see lubatud jalgrattasõidu ajal. - Kas korraldaja pakub jääd ja suupisteid?
Korraldaja paigaldab võistluskeskusse sügavkülmiku, kus osaleja saab soovi korral (näiteks eelmisel õhtul) endale jääd valmistada. Sellel aastal oli meil võimalik kasutada Vinni spordikompleksi jäämasinat, seega osalejad ei pidanud ise jää valmistamise pärast muretsema. Kui aga jäämasina võimalust ei ole, siis tuleb osalejal panna jää sügavkülma valmima – nt Osalejal on võimalik osta poest jääkuubikukotte, mida saab ta siis päev enne võistlust veega täita ja sügavkülma panna.
Korraldaja poolt on olemas väike suupistelaud, kuid see ei ole mõeldud osaleja energiavajaduse katmiseks kogu võistluse vältel. Suupistelaual pakutav tehakse osalejale teatavaks vahetult enne võistluse algust saadetud sportlase juhendis.